تنبیهات در سربازی

بعد از مدت ها یاد یکی از خاطرات سربازی مقدس افتادم. باور کنید به نظر من اگر به خود سربازی بگید تو مقدسی، یه نیگا این ور اون ور میندازه و با تعجب می پرسه کی؟ من؟ 🙂 من هنوز بعد از مدت ها که از سربازیم گذشته وقتی یادش میوفتم نمی دونم بخندم یا بشینم گریه کنم.

وقتی بعضی از خاطرات سربازی رو با دوستانی که این خدمت مقدس رو انجام دادن مطرح می کنم، به طرز عجیبی متوجه میشم که برخی از گفته ها و جملات فرمانده هان مشترک هست. یکی از این جملات پر تکرار جمله ای بود که فرمانده ما در هنگام تشویق و تنبیه اَدا می کرد. ایشون می فرمودند: تشویق برای یکی تنبیه برای همه. واقعا هم اجرا می شد. بارها پیش میومد که دو نفر از سربازها با هم بحث و دعوای فیزیکی می کردند و وقتی به گوش فرمانده می رسید همه با هم تنبیه می شدیم. البته اگر خود سرباز هم قوانین و مقررات رو اجرا نمی کرد حتما به صورت شخصی هم تنبیه می شد. حالا برخی از قوانین و مقررات بیشماری که می تونست باعث تنبیه بشه رو بهش اشاره می کنم. مثلا:

اگر وضعیت بهداشتی رو رعایت نمی کردی. موهای سرت از شماره 4 بلندتر میشد. لباس تنت کثیف و لک دار بود. ریش هات رو با تیغ میزدی یا از یه حدی بلندتر می کردی. ناخن هات بلند بود. پوتینی که می پوشیدی کثیف بود. جورابت بو میداد (حالا چجوری می خواستن بفهمن که جورابات بو میده؟ یه خاطره بامزه بعدا در مورد این می گم) بندهای پوتینت رو درست نمی بستی، زیر تختت آشغال پیدا میشد، بالا و روی کمدی که بهت تحویل داده شده بود گرد و خاک وجود داشت.

اگر نظم پادگان رو به هم میزدی و به قوانین و مقررات سختگیرانه ای که وضع شده بود احترام نمی ذاشتی. سر کلاس حاضر نمی شدی، احترامات به درجه دار ها رعایت نمی شد. نماز نمی خوندی، سیگار و موادمخدر با خودت داشتی، موبایل داشتی، بعد از مرخصی ها با تاخیر وارد می شدی، پتو و ملحفه رو آنکارد نمی کردی، داخل کمد خودت رو طبق دستورالعمل اونها نچیده بودی، شب ها موقع خواب دمپایی هاتو بی نظم زیر تختت می ذاشتی، توی آسایشگاه می رقصیدی و آواز میخوندی (حالا یه بار بیشتر می گم در موردش، واقعا همچین چیزایی بود!)، موقع پست دادن به موقع نمی رفتی یا تاخیر داشتی یا خوابت برده بود یا نشسته بودی.

فقط کافی بود یکی از موارد بالا و یا هر نوع بهانه ای ایجاد می کردی و سریعا محکوم می شدی به تنبیه. خب حالا تنبیهات شامل چه چیزهایی میشد؟ مواردی که در زیر نوشتم همش رو تجربه کردم یا با چشمای خودم دیدم.

بدو بایست. ابتدایی ترین و ساده ترین و پرکاربردترین جمله ای که در دوره آموزشی به محض ورود می شنوی. این جمله «بدو بایست» یک فرمانه. وقتی فرمانده می گه «بدو»، آماده می کنی خودت رو و وقتی می گه «بایست» مثل تیری که از جِله کمان رها شده با سرعت حرکت می کنی به سمت محلی که فرمانده با انگشت اشاره بهت نشون میده. فرمانده هم میشماره. بشماااااار یک. استارت انفجاری می زنی و میدویی. بشمااااااار دو. داری سعی می کنی بدویی و احساس خستگی می کنی و بدنت گرم نیست ولی باید بدویی تا به اون نقطه سریع تر برسی. بشماااااار سه. دیگه وقت تموم شد. تایم ایز اُوِر!
اگر رسیدی به اون نقطه که می تونی خوشحال باشی ولی اگه نرسیدی مجبوری هر چقدر راه مونده رو سینه خیز یا پامرغی بری.

پا مرغی. یکی از بدترین و آسیب زننده ترین تنبیهات. اجرای این حرکت هم اینجوریه که دست ها رو پشت سر قرار میدی و در حالی که نشستی به جلو حرکت می کنی. اگر مسافت زیادی رو حرکت کنید به شدت روی زانوها و ران پا فشار میاد و یه بار یکی از درجه دارها برای تنبیه یکی از سربازها اینقدر این حرکت رو ادامه داد که کارش به بیمارستان کشیده شد و البته خود اون درجه دار هم خلا درجه شد.

نگهبانی. این تنبیه مثل نقل و نبات اجرا میشد. فقط کافی بود یه بهونه ای دستشون میدادی. بلافاصله می گفتن یک روز نگهبانی تنبیهی و اگر بیشتر می خواستند تنبیهت کنند میگفتن یک هفته، روز در میون باید پُست بدی.

بازداشت. روزهای اول که تهدید به بازداشت میشدیم یکم ترسناک بود و هیچ کسی دوست نداشت تا این تجربه رو داشته باشه. شایعات زیادی هم می پیچید مثلا می گفتن داخل بازداشتگاه هیچ وسیله گرمایشی وجود نداره و اگر موکتی هم وجود داشته باشه به شدت کثیفه و حتی از عمد کف بازداشتگاه رو مرطوب نگه می دارن تا نتونی بخوابی! یه تعریفی ازش می کردن در حد شکنجه گاه های زندان گوانتانامو. ولی وقتی یکی از بچه ها یک روز بازداشت شد متوجه شدیم تازه کلی هم خوش می گذره. به جز اون چند ساعتی که احتمالا یکم ازت بیگاری میکشن می تونی بقیشو تخت بگیری بخوابی. تازه، غذا هم برات میارن و کلی هم خستگیت درمیره.

امضا زدن ساعتی. وقتی که دیگه هیچ تنبیهی موثر نبود از این روش استفاده می شد. وقتی این تنبیه تجویز می شد تو مجبور بودی هر ساعت یک بار مراجعه کنی به دژبان ورودی پادگان و یک امضا بزنی. خب در طول روز که هیچ مشکلی پیش نمیومد اما وقتی شب می شد نمی دونستی باید چیکار کنی. تصور کنید تا میخوای بخابی و چشمت گرم میشه، نگهبان آسایشگاه سر ساعت بیدارت می کرد و مجبور می شدی بری دوباره امضا کنی و برگردی. اگر هم نمی خوابیدی روز بعد توی برنامه فشرده ای که وجود داشت و اجازه لحظه ای استراحت بهت نمیداد، کم میاوردی. بهترین راه این بود که اینقدر بی نظمی نکنی تا مجبور به تحمل همچین تنبیهی بشی.

تنبیه با کوله پشتی و کلاه آهنی. مجبور بودی از شروع مراسم صبحگاه که نزدیک ساعت هفت بود تا عصر یک کوله پشتی با خودت حمل کنی و می گفتند داخلش سنگ بریزید تا سنگین بشه و پتوی خودتون رو هم بالای کوله جاسازی کنید و یه کلاه آهنی هم روی سرتون بذارید.

دراز نشست و بشین پاشو. اینقدر دراز نشست و بشین پاشو میری که دیگه نمیشه اسمشو تنبیه بذاری. هر موقع فرمانده اراده می کنه این تبیه یا به قول خودش ورزش برای تقویت قوای جسمانی انجام می شد.

تنبیه با پتو. یادم میاد نزدیک به دو ماه گذشته بود که ناگهان فرمانده همه رو جمع کرد و گفت که خیلی شُل و وِل هستید و تا حالا همچین گروهان بی نظمی رو ندیدم. این چه وضعه رژه رفتنه. افتضاحه آقا، افتضاحه (تکه کلامش بود). عرقی که اینجا ریخته بشه بهتر از خونی هست که توی میدون جنگ ریخته بشه. (یه همچین جمله ای رو بدون استثنا همه اونایی که سربازی رفتند از فرماندشون شنیدن و اگر نرفتید حتما می شنوید) خیلی بدن هاتون ضعیفه. میدونید که لب مرز اشرار فقط با یک خشاب میان. با هر گلوله یکی از شما را از پا در میارن. با این بدن ها اصلا نمی تونید داخل شن و ماسه و کوه و کمر راه برید. خب برید هر دو تا پتوی خودتون رو بیارید. حالا فرمان «بدوبایست» با دو تا پتو روی شونه هات انجام می گرفت. هر کسی هم نمی تونست تا سه شماره خودش رو به نقطه ای که فرمانده گفته بود برسونه مجبور بود تا مسافت بیشتری رو به عنوان تنبیه حرکت کنه.

تمیز کردن سرویس های بهداشتی. یکی از متداول ترین نوع تنبیهات بود که برای افراد به شدت بی نظم و به خصوص اونهایی که یکم مغرور بودند و دستورات فرمانده رو اجرا نمی کردند، انجام می شد.

بیگاری. توی محیط پادگان کارگری وجود نداره که تمیزکاری و نظافت و جارو کردن محوطه پادگان و پُر و خالی کردن بارهایی مثل آرد، مرغ، گوشت، لباس سربازها، کنسروها، آرد و… که داخل پادگان میاد رو انجام بده. همه کارها توسط سربازها انجام می شه. پس تو با هر بهونه ای که به دست اونها میدادی باید خودت رو برای انجام چنین کارهایی به عنوان تنبیه آماده می کردی.

اینها تمام تنبیهاتی بود که من در طول دوره سربازی دیده بودم. حداقل برای من تنبیهاتی که به صورت فردی انجام می شد خیلی تلخ بود اما وقتی به صورت گروهی تنبیه می شدیم، بعدش کلی می خندیدیم و یادم میاد بعد از یک ماه که کمی بدن ها آماده تر شده بود حسابی پوست کلفت شده بودیم و دیگه از تنبیه شدن هم ترسی نداشتیم.

راستی، شما اگه سربازی رفتید، چه خاطراتی از تنبیهات سربازی دارید؟ خیلی خوشحال میشم برام بنویسید.

 

شاید دوست داشته باشید بخوانید:
خاطرات سربازی من

73 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. سلام
  از اول تا آخرشو خوندم مو به تنم سیخ شد؛ تقریبا یک ماه دیگه اعزامم با این اوصاف وارد زندان برده‌های معدن میشیم 🙂

  1. سلام. البته سربازی و میزان سختی هاش بستگی داره به اینکه کجا بیوفتی و چطوری بهش نگاه کنی.

  2. یادش بخیر، بنده به عنوان کسی که اینا رو خوند و رفت خدمت تایید میکنم :-).
   الان دیگه ۸۲ روز دیگه تموم میکنم و به کانون گرم شخصیگری بر میگردم.

 2. به نظر من سربازی برای آقایون لازمه . یکی ش برادر من فقط یه ماه آموزشی رفت. اصولا ادم بدقلق و شری هست سالهاست که داریم از دستش می کشیم تا الان که 40 و خورده ای سالش شده …

  1. سلام. من هم آدم های شر زیادی داخل پادگان دیدم اما به نظرم تنها سربازی رفتن نمیتونه یه آدم شر رو تبدیل به یه آدم حرف گوش کن بکنه. بچه های شری که من توی سربازی میدیدم در طی خدمت هم باز هم شیطونی های زیادی می کردن و باعث ایجاد مشکل هم برای خودشون هم اطرافیانشون می شدن و حداقل در طی دوره ای که من این دوره رو تجربه کردم هیچ ادم شری تبدیل به یه آدم مظلوم حرف گوش کن نشد.

  2. سلام
   اخه یکی نیس بگه خواهر من انصاف هم خوب چیزیه
   یکی یدونه ی باباتون که هستید تو خونه ی فرمانروا هم که تشریف دارید روز دختر هم که داریدو…..
   خودتونو بزارید جای سرباز مادر مرده ببینید چی میکشه
   من دو ماه دیگه اعزامم دعا کنید با این تعریف هایی که از سربازی کردند فقط زنده برگردم

   1. سلام. نگران نباشید. فقط سعی کنید هر چه سریع تر خودتون رو با شرایط جدید وفق بدید. اینم یه بخشی از زندگیه که می گذره.
    قبل از اعزام استرس نداشته باشید. من فقط یکسری از خاطراتم رو گفتم و دیگه تموم شد و رفت و شما هم بعد از پایان سربازیتون با کلی خاطره برمیگردید و می تونید کلی در موردش صحبت کنید. سعی کنید در طول خدمت با اطرافیانتون هر چند ممکنه سطح سواد و سبک زندگیشون با شما متفاوت باشه رابطه خوبی برقرار کنید و اتفاقاتی که براتون میوفته رو خیلی سریع فراموش کنید و احساس نکنید این مشکلات فقط برای شماست. خیلی از افرادی که این دوره رو سپری کردند هم این مشکلات رو پشت سر گذاشتن.
    امیدوارم دوره سربازی خوبی داشته باشی

  1. سلام. والا من توی دوره آموزشی، بعضی از بچه ها اگه آواز می خوندن و فرمانده میفهمید گیر میداد. نی رو هم حتما گیر میدن. دردسر داره. اینجور وسایل رو با خودتون نبرید.

 3. آقا سلام من میخوام برم خدمت یک سوالی داشتم اونجا در پادگان سربازها باهم دیگه شوخی میکردن یا بچه بازی میکردند من چون با اینها مشکل دارم کمی منزوی هستم در جمع نمیتونم زیاد بمونم اهل شوخی و اینا نیستم لطفا جواب دهید

  1. سلام. بستگی به خودتون داره. من خودم هم زیاد با کسی صحبت نمی کردم و یه گوشه معمولا کتاب می خوندم و کسی هم با من کاری نداشت و شوخی نمی کرد. پس نگران این مساله نباشید.

  2. شوخی کردن با دوستان که بد نیست اتفاقا خاطره میشه واسه ما که تو آسایشگاه اینقدر شوخی های خرکی میکردن با هم بعضیا کلافه میشدن یه وقتایی چالش میزاشتن به شوخی همدیگرو میزدن

 4. سلام
  من الان تمام فکر و ذکرم شده گوشیمو ببرم پادگان اما نمیدونم چجوری.نامزدم همش میگه گوشیتو ببر بخاطر وابستگی باید ببرم اما هی نمیدونم کجام بزارم نگردن خخخخ

  1. سلام. پیشنهاد می کنم کلا این ریسک رو نکنید. اگر به هر دلیل گوشی رو از شما بگیرن، برای شما جلسه ای خواهند گذاشت و ممکنه تنبیهاتی برای شما در نظر گرفته بشه. یادم میاد گوشی یکی از سربازها رو گرفته بودند و نزدیک به یک ماه دوره آموزشیش تمدید شد.

   1. ولی جعبه خرما رو بازرسی می کنن. چون من خوراکی زیاد برده بودم همشون رو دونه دونه چک میکردن چیزی جاساز نکرده باشم. خیلی وقت ها حتی اگر به سلامتی هم از دژبانی عبور کنید ممکنه بقیه سربازها متوجه بشن و شما رو لو بدن. کلا ریسکش خیلی زیاده. به نظر من ارزش این ریسک رو اصلا نداره.

  2. توی تاید : میگردن
   توی شامپو : میگردن
   توی لباس : میگردن
   ببخشید ولی توی شرت رو هم از روی شلوار کامل میگردن
   ابتدا سعی کنیدیه گوشی کوچیک که توی بازار هست بخرید ، خیلی کوچیک هستن مثلا نصف 1100
   وسیله هاتون رو بدید به دوستانتون ف گوشی رو بزارید داخل دهانتون!من اینطوری بردم.یارو چیزی بهم نگفت که بوام جوابش رو بدم چون کلی سرباز هست و تند تند میگردن که برن نفر بعدی و حوصله حرف زدن ندارن مگر اینکه چیزی توی وسایلتون باشه که نیاز به اطلاعات بیشتری داشته باشن.
   بهترین کار : من توی مرزن آباد – ادیبی خدمت میکردم . سیگاری هم هستم . سیگاررو ولی نمیشد راحت برد ، با دوستم هماهنگ کردم که من سرایط رو بررسی میکنم ویدوارهای کوتاه و بلند پادگان رو آمار میگیرم و جای مناسب رو با تلفن عمومی بهت خبر میدم که من کی و کجا نگهبان هستم. قبلش هم اومد ملاقات حضوری با کارت ملی برادرم و بهش گفتم ساعت فلان کجا پشت دیوار باش . اینطوری سه بکس سیگار بردم داخل! شاید شما بگید این که کلی وقت گیر هستش ولی در واقعیت نبود . از کرج تا مرزن آباد اومد دو ساعت سه سر به لب دریا زد و رفت همین.
   شما هم میتونید الان نبرید ولی گوشی رو ببر به یه سوپری چیزی تحویل بده بعدا دستت میاد چطوری باید ببری (تو مرخصی شهری که هفته اول میدن فکر کنم هر کسی دو ساعت تقریبا برو گوشیت رو بگیر و بردار بیار وقتی اشنا شدی با پادگان وراه اوردنش و …)
   راستی اگر میتونی ببین توی کف فلاسک جا میشه؟هیچ کدومشون این ته فلاسک رو باز نکردن که فضای خالی بین پلاستیک و شیشه فلاسک رو بگردن

   1. یعنی هیتلر تو جنگ هاش اینطور نبوغ از خودش نشون نمی داد.
    فرهیخته ایی هستی برادر فرهیخته
    فقط مراقب باش آمریکا و اسرائیل ندزدنت تا به حال این حجم از نبوغ رو یک جا ندیده بودم 😐✌️

 5. من 1 اردیبهشت اعزامم معاف بودم ولی خوب سر. لج افتادن تو کمیسیون میتونم دوباره از همون آموزشی اقدام کنم ممنون

  1. اگه به هرچیزی نگران زاشته باشی ترسداشته باشی سرت میاد تنها کارش اینه ک بی توجهی کنی به اینچیزا با خیال راحت و با ایمان برو

  1. سلام. برای آموزشی که هیچ فرقی نمی کنه فوق لیسانس باشی یا لیسانس یا فوق دیپلم. بعد از آموزشی هم بستگی داره به جایی که میوفتی. با مدرک فوق لیسانس درجت بالاتره و شاید یکم راحت تر باشی.

 6. آقا جمله معروفتر فرمانده هارو در باب آبدیده کردن سربازا یادت رفت ذکر کنی:پیچ و مهرتونو سفت میکنیم😂

 7. سلام
  من میخوام کنکور بدم سال 99 ایا میشه وقتی قبول بشم برم دانشگاه یا ن؟
  ایا اصلا میزارن کتاب های درسیمون رو بخونیم؟؟

  1. سلام. اگه فرصت کنید در سربازی می تونید درس ها تون رو بخونید. در مورد سوال اولتون اطلاعی ندارم. از پلیس +10 بپرسید.

 8. من ۱۹/۸ اعزامم تخمم نیست فقط افتادم شهید درویش اهواز گرمههههه گرم میشه بگید چقدر ریش مجازه؟

  1. ببین کوچولو با این اوصاف تو خدمت نکردی،خاله بازی کردی عمویی.فقط یه سرباز هنگ مرزی غرب کشور میفهمه چی میگم.سرنوشت سر پست یک لحظه غفلت یا پاتک افسر نگهبانه و اضافه خدمت،یا رویارویی با اشرار مرزی و سر روی سینه

 9. سلام آقا ی سوال دارم این پسر عمو ما میخاد بره خدمت ولی خیلی میترسه چون بچه خوشگله .و میترسه بهش تجاوز کنن شما که رفتی اطلاعاتی در این مورد داری که کمکش کنه

  1. سلام. دوست عزیز داری میری به یک محیط نظامی که کلی قاعده و قانون داره. همچین چیزهایی وجود نداره.

  1. نه داداش نگران نباش. خاطره میشه همش! یه چیز جالب بگم. اولش شاید یکم برات سخت باشه اما بعد از یه مدت که از لحاظ جسمانی هم بهتر میشی، دیگه از هیچ تنبیهی نمی ترسی. حتی من یادم میاد وقتی گروهی تنبیه می شدیم کلی هم می خندیدیم. بستگی داره به این تنبیه ها چجوری نگاه کنی.

 10. اقا من افتادم وزارت دفاع قزوین شنیدم جای خوبیه ولی دلهره دارم با سخت گیری های نظم مشکلی ندارم ولی بلحاظ جسمانی خیلی قوی نیستم کم میارم اونا چیزی بیشتر از توانتو میخوان؟ اگه نتونی صد در صد جریمه ای؟ من کف دستم هم عرق میکنه کمر درد بدی هم دارم ولی دکتر توجهی نکردو گف خوبی

  1. سلام. اگر واقعا مشکل خاصی داری، می تونی توی دوره آموزشی بری پیش پزشک نظامی پادگان. اون تو رو به کمیسیون معرفی می کنه و اگر نیاز باشه معاف از رزم میشی. فراتر از توانت که نمی خوان. خیلی های دیگه از لحاظ بدنی قوی نیستن و ممکنه کم بیارن. بستگی به فرمانده داره. حالا فوقش یکم سینه خیز میری و بیشتر میدویی. هیچی نمیشه. به نظرم بیخودی نگران نباش.

  1. سلام. من هیچ مسئولیتی توی سربازی قبول نکرده بودم. اما توی دوره آموزشی کسی که منشی می شد، شاید یکم مرخصی گرفتن براش راحت تر بود. کمتر نگهبانی میداد. اما خب در عین حال یکسری مسئولیت هم بهش اضافه می شد. در مورد راننده شدن اطلاع دقیقی ندارم.

 11. ممنون از توضیحاتتون خسته نباشین، تو آموزشی میتونم موبایل ببرم بعد تحویل امانات بدم که هر وقت مرخصی گرفتم خارج از پادگان ازش استفاده کنم؟ آخه راهم دوره بدون موبایل سخته اتوبوس نشستن و از اینجور حرفا…

 12. توی تجربیاتت فقط چرت و پرت تحویل ملت دادی،باید یکی که واقعا خدمت سربازی کرده مردم رو در مورد شرایطش آگاه کنه،نه تویی که کلا معلومه با پارتی و کسری و هزار راه رفته و نرفته از سر و ته به اصطلاح خدمتت زدی

  1. تمام چیزهایی که نوشتم رو تجربه کردم و با چشم خودم دیدم. شاید شما جایی بودید که چنین تنبیهاتی رو نداشتن.

 13. سلام برادرا خوبین اگ ریش و سیبیلمون متوسط بلند باشه برای اموزشی باید بزنم.

 14. حق تونه تنبیه شید ادب شید ولی دلم سوخت من که دخترم خوش به حالم ولی یه مدیر داریم این فرمانده شما انقدر بشین پاشو میده خیل بده فلج میشیم

   1. سلام من چون یکم اختلا ژنتیکی خواب دارم شبا لورازپام قرص خواب میخورم البته با دوز پایین نامه هم از دکتر دارم بنظرتون میشه این قرص هارو برد و بعدش اینکه نگهبانی دادن چطوریه؟

    1. سلام. حتما نسخه پزشکی همراهتون داشته باشید تا اگر بهتون گیر دادن نسخه رو نشون بدید. دو ساعت نگهبانی میدی، 4 ساعت آزاد هستی. یک روز کامل به همین روش ادامه پیدا می کنه. در طول نگهبانی حق خوردن و نوشیدن و نشستن و خابیدن رو ندارید.

 15. سلام جناب شاکری عزیز.امیدوارم حالتون خوب باشه.
  جناب شاکری بنده چند دو روز دیگه دارم اعزام میشم اموزشی ام اصلاندوزه و اموزشش سه ماه مرزبانیه.
  دو تا سوال بنده میخام ازتون بپرسم جسارتا اول اینکه میشه از ضد آفتاب حین اموزشی ستفاده کرد یا نه؟
  ((سوال دوممو متفاوت میخام بپرسم اینکه:اگه رفتیم مرز خدمت کنیم احتمال داره اینکه حین درگیری یا کمین کشته بشیم؟راستش من ادم اجتماعی هستم و برام اصن اهمیت نداره که کجا خدمت کنم و به این معتقدم ک خلاصه این دورانم میگذره و غمی نیست و نباید سخت گرفت.همه ما طبیعتا کسایی رو داریم که بخاطرشون برمیگردیم اما همین ک فکر میکنم به این موضوع که من اصن نمیدونم زنده خدمتو تموم میکنم یا مرده واقعا عذابم میده.البته منظورم از زنده موندن یا مردن اتفاقات خدمت مرزبانیه.))
  به واسطه سایت خوب و اخلاق و منش خوبی که داری هر چیزی ک نیاز دونستی رو اماده کردم واسه رفتن و به شخصه ازت واقعا تشکر میکنم.
  ((شاید خودت فک کنی که نظر دادنت فقط یه نظر دادنه اما واقعا وقتی نظرت توسط ماها خونده میشه خیلی قوت قلبه و خیلی امید توی دلمون میشینه.در هر صورت تشکر))
  و ایکاش میشد حداقل یه روز از روزهای بعد اموزشیت تعریف کنی برامون ک خدمت توی پاسگاه مرزی دقیقا ب شکلیه.هر چند که شاید پاسگاه به پاسگاه مرزی فرق بکنه.
  شرمنده ک سرتو درد آوردم و منتظر جوابتم تا اخرین سوال مبهمو بگیرم.

  1. سلام. آره از ضد افتاب میشه استفاده کرد.
   سوال دومت سوال سختی هست. بستگی داره به پاسگاهی که میوفتی. اصلا قابل پیش بینی نیست. به هر حال توی مرز احتمال درگیری هست.

 16. اگه تونستی بیشتر توضیح بدی که بعد از آموزشی چند وقت به چند وقت پاسگاهتو عوض میکنن؟
  اگه رفتیم هنگ و تقسیممون کردن به پاسگاههای مرزی،تا آخر خدمت سربازی باید همونجا خدمت کنیم؟
  این سوالا به خاطر اینه که وضعیت خدمتم با شما یکسانه.خیلی خوشحال میشم اگه برام توضیح بدی بعد از آموزشی رو.سپاس از تو❤

  1. مرخضی ها بستگی به فرمانده ها و نیروهایی که در پاسگاه هست داره. معمولا هر 60 روز 15 روز مرخصی میدادن. اما این اعداد بالا و پایین می شد

 17. سلام
  یه سوال جدی دارم
  من تو توضیحات شما متوجه نشدم .
  موقع اعزام چه مدارکی رو باید با خودم داشته باشم ؟
  یا مثلا گواهی نامه رانندگی لازمه؟

  1. سلام. من 5 سال پیش سربازی بودم. والا درست حسابی یادم نمونده. گواهی نامه الزامی نیست مگر اینکه بخواید راننده یه جایی بشید. مدارک دیگه هم مثلا همون برگه سبز و سفید، مدارک شناساییتون، برگه واکسیناسیون و اینجور چیزا.

 18. داداشم از امروز دو سال خدمتش شروع شد خیلی مظلوم بود مظلوم تر شد دلم میخواد زودتر برگرده داداشم غروری نداشت که حالا با سربازی رفتن غرورش شکسته بشه واقعا دلم واسش میسوزه و تحمل رفتنشو ندارم و وقتی هم برگرده تحمل سکوتشو ندارم سربازی باعث میشه مظلوم تر و آروم تر از اینی بشه که هست😢

  1. اره باید آموزشی بره. برای کسایی که معاف از رزم هستن یکم شرایط اسونتر هست و سخت گیری کمتری میشه.

 19. جناب شاکری مرسی بابت اطلاعات خوبت.
  من چهار روز دیگه اعزام
  خوشحالم که قبلش نستم مطالب سایتت رو بخونم☺

دیدگاهتان را بنویسید