three colors:blue

قبلا دو تا فیلم از این کارگردان معروف لهستانی یعنی کیشلوفسکی دیده بودم. یکی three colors:red و a short film about love . هر دوتاشو دوست داشتم و حس خوبی نسبت بهشون دارم، به خاطر همین تصمیم گرفتم فیلم های بیشتری از این کارگردان ببینم. فیلم three colors:blue اولین فیلم از سه گانه three colors:blue, three colors:red و three colors:white هست.

فیلم در مورد داستان یک زن هست که در ابتدای آن شوهر و فرزند خود را در یک تصادف از دست می دهد و در ادامه سعی می کند تا به هر شکلی شده است گذشته خود را فراموش کند اما متوجه می شود که این کار سختی است و انسان به راحتی نمی تواند این کار را انجام دهد. کلمه blue  در زبان انگلیسی علاوه بر اشاره به رنگ، به کسی گفته می شود که خیلی احساس افسردگی و غمگینی می کند. در فیلم در سکانس های مختلف می تونیم این رنگ رو ببینیم. شاید بی ارتباط با حادثه ناگوار اول فیلم نباشد که باعث می شود شخصیت اول داستان یعنی julliette binoche در ادامه داستان این احساس غم را در درون خود داشته باشد. نکته جالب در مورد بازی این بازیگر زن که خیلی دوسش داشتم و دیدن فیلم رو برام لذت بخش می کرد چهره و حرکات آروم این بازیگر بود، همچنین زبان بدن فوق العاده ای داشت طوری که احساس می کردم اگه حرف هم نزنه میشه از روی علایم چهرش تشخیص بدیم که چی می خواد بگه.

علاوه بر اون علت استفاده از blue در عنوان داستان، میتونه خود رنگ آبی باشه. همین طور که می دونیم رنگ آبی، یعنی آرامش، یه جورایی حس خنثی بودن القا می کنه. این رو با رنگ قرمز مقایسه کنید که باعث تحرک و تحریک بیشتر میشه. شاید اینکه شخصیت اصلی داستان تلاش می کنه گذشته رو فراموش کنه یا اینکه در چند سکانس سعی میکنه با شنا در استخر خودش رو آروم کنه یه جورایی داره سعی می کنه خودش رو به این آرامش برسونه.

در کنار همه مورادی که در مورد این فیلم گفته میشه، نمیتونیم به هیچ وجه از آهنگ زیبای فیلم که توسط zbigniew preisner ساخته شده به آسونی بگذریم. فیلم به خاطر ماهیتی که داره همونطور که از اسمش پیداست، به شدت سنگین و غمگین پیگیری میشه، شاید اگه موسیقی زیبای این فیلم نبود خیلی خسته کننده و یکنواخت می شد. می تونید از این لینک و این لینک از گوش دادن بهش لذت ببرید. البته بعد از اتمام این فیلم دو تا آلبوم از این آهنگساز مشهور رو هم گرفتم که دارم با گوش دادنشون لذت می برم. اسماشون هم هست silence, night and dreams و diaries of hope. می تونید با یه سرچ ساده در سایت های فارسی زبان این دو تا آلبوم زیبا رو گوش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید