لیست کامل وسایل مورد نیاز برای دوره آموزشی سربازی و یگان

وسایل لوازم مدارک مورد نیاز لازم و ضروری برای شروع آموزشی یا اعزام به خدمت و یگان

یکی از بزرگترین استرس ها قبل از شروع دوره سربازی برای من این بود که هیچ درکی از محیط و فضای اونجا نداشتم و اصلا نمیدونستم چه اتفاقاتی ممکنه برام بیوفته و برای همین از دوستانی که این دوره رو گذرونده بودن سوال می کردم.

یکی از سوال های خیلی مهم این بود که چه وسایل و لوازم شخصی و مدارکی لازم هست تا برای شروع دوره آموزشی و اعزام به خدمت و یا شروع یگان با خودم ببرم؟

خب به خاطر همین تصمیم گرفتم یک لیست جامع از وسایل و لوازمی که به نظر من خیلی مهمه بنویسم تا افرادی که میخوان این دوره رو شروع کنند استرس کمتری داشته باشن.

من اینقدر وسایل مختلف توی ذهنم بود که اگر قرار بود همه رو با خودم ببرم یک چمدون بزرگ هم به سختی می تونست همه رو داخلش جا بده اما باید توجه داشته باشیم که فضایی که در اختیار شما قرار میگیره خیلی محدوده. خب حالا چی با خودمون ببریم؟

قبل از اینکه شروع کنم اینو بگم که بهتره روز قبل از آموزشی مثل یک بچه خوب برید و موهاتون رو با شماره صفر بزنید. دیگه باید قبول کنید که میخواید برید سربازی و هرچقدر هم که این دوره رو پیچونده باشین، این شتر بالاخره در خونه شما هم خوابیده.

من وقتی روز اول وارد پادگان شدم سربازهایی رو میدیدم که با گیسوانی بلند هنوز باور نداشتن که باید موهاشون رو از ته بتراشن و دنبال معجزه بودن. اما متاسفانه مجبور میشدن که همون روز اول برن آرایشگاه پادگان و با ماشین اصلاحی که هر روز موی هزار تا آدم حسابی و ناحسابی رو می تراشیده و اصلا وضعیت بهداشت خوبی هم نداره، موهاشونو بزنن.

خب پس سعی کنید تا جای ممکن از آرایشگاه پادگان استفاده نکنید و هر وقت مرخصی میگیرین موهاتون رو کوتاه کنید.

خوراکی ها:

من چون خیلی شکمو هستم طاقت هر چیزی رو داشتم جز گرسنگی، پس سعی کردم تمهیدات لازم در این زمینه رو حسابی فراهم کنم. البته این رو باید بدونید که داخل پادگان بوفه هست اما این برای من کافی نبود.

چند روز قبل از اعزام پلاستیک های کوچیکی در اندازه یک جیب پیراهن تهیه کردم و داخل هر کدوم از پلاستیک ها رو به اندازه کافی از گردو و خرما و کشمش و پسته و بادوم پر کردم. خوبی این روش این بود که من هر روز سریع از داخل کمدم یکی دو تا از این پلاستیک ها رو تو جیبم میذاشتم و در طول روز هر وقت احساس گرسنگی یا ضعف می کردم سریع یکیشو باز می کردم و شروع می کردم به خوردن.

عسل: اگر تاریخ اعزامتون به خصوص در زمان های سرد سال باشه شما حتما با معضل سرماخوردگی و سرفه های مداوم و خشکی گلو رو به رو خواهید شد. با توجه به اینکه در آسایشگاه حداقل صد نفر در کنار هم هستند، ویروس ها به راحتی هر چه تمام تر به همدیگه منتقل خواهند شد که باعث میشه درمان بیماری هم سخت تر بشه. من خودم تا یک ماه اول همیشه گلودرد داشتم.

اما برای مقابله با این مریضی و خشکی گلو، یه دونه سس موشکی خریدم و سس های داخلشو خالی کردم و اون رو با عسل پر کردم. حالا هر روز صبح که میخواستم برم برای صبحونه، کمی عسل داخل لیوانم می ریختم که وقتی با آب جوش یا چایی مخلوط میشد کمک می کرد تا معضل گلودرد و خشکی گلو برای من به طرز چشمگیری بهبود پیدا کنه.

نبات: گاهی پیش میاد که به دلایل مختلف از جمله غذاهایی که بهتون میدن دچار دل درد بشید. برای رفتن به دکتر هم نیاز دارید تا فرمانده رو پیدا کنید و ازش امضا بگیرید تا بهتون اجازه داده بشه که به بهداری پادگان مراجعه کنید. اما بهتره برای بیماری ها و دردهای مرسوم و رایج از قبل فکری کرده باشید.

خیلی وقت ها با خوردن چای نبات می تونید دل درد رو تسکین بدید. پس بهتره کمی نبات هم در اختیار داشته باشید.

قرص جوشان: به خاطر اینکه غذاهای سربازی نمیتونه نیازهای بدن شما را تامین کنه و میوه هم در این دوران بسیار بسیار کم و به ندرت در اختیار شما قرار خواهد گرفت، ممکنه با ضعف بدنی رو به رو بشید که علاوه بر اینکه احتمال ابتلای شما به انواع بیماری ها را میسر می کنه، می تونه روند عادی فعالیت های روزمره شما رو هم در طول روز و شب تحت تاثیر قرار بده. با توج به این مساله، استفاده از قرص های جوشان و تقویتی حتما می تونه به شما کمک کنه. پس اون را فراموش نکنید.

دفتر و ورق آچار: اگر فکر می کنید بعد از اتمام دوره تحصیل دیگه مجبور نیستید سر هیچ کلاسی حاضر باشید، سخت در اشتباه هستید چراکه در دوران آموزشی کلی کلاس غیرمفید و گاها مفید براتون تشکیل میشه و شما باید در همه کلاس ها بالاجبارحاضر باشید و از مطالبی که گفته میشه یادداشت برداری کنید چون از همون مطالب امتحان هم گرفته میشه. واقعا بیخود نبوده که قبلا به این دوره میگفتن اجباری.

خودکار و ورقه آچار هم همیشه همراهتون باشه. بیشترین کاربرد ورق آچار برای من وقتی بود که مجبور میشدم درخواست مرخصی رو داخلش یادداشت کنم. علاوه بر این ها، یک دفترچه کوچک یادداشت در اندازه جیب های بالایی لباس نظامی هم با خودتون داشته باشید.

بیشترین استفاده این دفترچه در دوره خدمت آموزشی مربوط میشد به ارشد هر گروهان. ارشد های هر گروهان که قدبلندترین افراد جلوی صف بودند مجبور بودند تا قبل و بعد از نمازهای یومیه اجباری تمامی حضور و غیاب ها رو داخل این دفترچه ها بنویسن که در پایان هفته این دفترچه ها تحویل فرمانده می شد تا در صورت نیاز تنبیه هایی رو برای بچه های غایب در نظر بگیره.

اگر هم خیلی رمانتیک هستید و دلتون میخواد خاطرات رو ثبت کنید یه دفتر خاطرات هم میتونید با خودتون ببرید. روزهای آخر آموزشی همه بچه ها با خودشون یه دفتر میاوردن تا بقیه براشون یادگاری و شماره تلفن هاشون رو بنویسن.

وسایل بهداشتی و شخصی:

خمیر دندان و مسواک و شامپو: البته بعد از چند روز همه این ها رو  بهتون میدن.

ژیلت: اگر میخواید که لغو مرخصی نشید و در عین حال مسائل بهداشتی رو هم رعایت کنید مجبور هستید تا برای یکسری نظافت ها حتما ژیلت با خودتون همراه داشته باشید.

این رو هم بدونید که ورود تیغ هم به داخل پادگان ممنوع هست.

داروها:

قرص های مرسوم مثل سرماخوردگی، تهوع، استامینوفون، آنتی هیستامین و کپسول های چرک خشک کن رو حتما همراهتون داشته باشید.

اگر قرص یا داروی خاصی رو دائما استفاده میکنید حتما به اندازه کافی و حتی کمی بیشتر از نیاز با خودتان همراه داشته باشید.

در دوره آموزشی حتی اگر رو به مُوت هم باشید به علت دروغ های فراوان سربازان هیچ کسی به حرف های شما و نیازهای دارویی شما توجهی نمی کند.

وسایل ضد سرقت:

حتما دو تا قفل کوچک و یک زنجیر با خودتون ببرید. کمدی که به شما می دهند، البته اگر کمدی باشد که بدهند، فاقد هر گونه قفلی می باشد و بعضا درهای آن هم خراب است که لازم است زنجیر هم داشته باشید. قفل دیگر هم برای بستن درب ساک شخصی شماست.

در صورتی که از وسایل شخصی خودتان در سربازی مراقبت نکنید، دستبرد زدن به وسایل شخصی شما و سرقت آنچه دارید حتمی است.

این توصیه را لطفا جدی بگیرید و اگر وسیله باارزش و مهمی مثل ساعت یا انگشتر گران قمیت دارید اصلا با خودتان به سربازی نبرید.

وسایل متفرقه:

کِش: حدود نیم متر کش با خودتون ببرید برای گِتر کردن. گتر به عملی گفته میشه که یک سرباز، پاچه شلوار نظامیش رو از داخل کشی که دو انگشت بالای پوتین و به دور ساق پا پیچیده شده، عبور میده تا شلواری که پوشیده ظاهر شکیلی داشته باشه.

پلاستیک فریزر: بعد از صرف وعده های غذایی شما می بایست ظرف های خودتون رو بشورید اما به خاطر کمبود فضا برای شتسشو و شلوغی بیش از اندازه چنین مکان هایی، مجبور هستید مدت طولانی رو در صف باشید، البته اگر چنین قسمتی در پادگان وجود داشته باشه. در غیر این صورت شما مجبور هستید در سرویس های بهداشتی این کار رو انجام بدید.

اما برای اینکه مجبور نباشید وقت زیادی رو به این شکل هدر کنید، میتونید با خودتون پلاستیک فریزر ببرید و روی بشقابتون بکشید و غذا رو هم روی پلاستیک بریزید و بعد از اینکه غذاتون رو میل کردید خیلی راحت پلاستیک رو از روی ظرف بردارید و همیشه ظرف تمیزی داشته باشید. هرچند که این روش هم اصلا بهداشتی نیست.

قاشق، چنگال و ظرف: معمولا عُرف هست که در پادگان ظرف هایی به سربازان داده میشه که اصطلاحا بهش گفته میشه یَقلَوی! اما یه چند روزی طول میکشه تا این ظرف ها براتون فراهم بشه البته اگر در پادگان موجود باشه. پس بهتره از قبل تدارک دیده باشید.

کارت تلفن: چندتایی کارت تلفن داشته باشید. ممکنه مدت زمان مرخصی شما طولانی بشه و نتونید دوباره فرصت این رو داشته باشید که کارت تلفن تهیه کنید. البته معمولا داخل خود پادگان هم هست اما به خاطر تعداد زیاد سربازها معمولا خیلی سریع تموم میشه.

همچنین یکسری وسایل پرکاربرد مثل دستمال کاغذی، نخ و سوزن و قیچی، ناخونگیر، چسب زخم و مدارکتون از جمله کارت ملی، برگ اعزام و برگ معرفی نامه به مکان آموزشی رو هم با خودتون همراه داشته باشید.

اگر این لیست بهتون کمک کرده یا فکر می کنید وسیله ای هست که می تونه داخل این لیست اضافه بشه، خوشحال میشم نظرتون رو برام بنویسید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:
خاطرات سربازی من

35 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. همسر من هم كمتر از ي هفته ديگه اعزام ميشه و من خيلي ناراحتم و كاملا استرسي،مرسي از توضيحاتتون حداقل اينطوري فهميدم كه چيا بايد براش بذارم،و ي سوال ديگه كاش ميگفتيد چه لباس هايي لازمش ميشه،و اينكه بايد چمدون داشته باشه يا نه؟پتو و ملحفه و بالش چطور آيا خودشون ميدن يا بايد خودم براش بذارم 😔

  1. سلام. چند روز اول سربازی خودشون لباس میدن. زیرپوش. شرت. شلوار و لباس پنبه ای. در دوره سربازی همه باید یه جور لباس بپوشن. پس نمی تونید مثلا یه ژاکت گرم براش بذارید که داخل آسایشگاه بپوشه و احتمالا بهش گیر میدن.
   در مورد چمدون. نه اصلا. یک ساک کوچیک که این وسایلی رو که گفتم داخلش جا بشه، براش بذارید. واقعا در دوره آموزشی کمبود فضا هست و حتما باید وسایلشون رو داخل کمد ها بذارن (البته اگر وجود داشته باشه) و این کمدها اونقدر بزرگ نیست که بشه یه چمدون داخلش قرار بدید. بیشتر از چیزایی که گفتم همراهش نباشه چون دردسر میشه.
   پتو، ملحفه خودشون دو تا میدن و بالشت هم یه دونه. نگران نباشید.

 2. سلام و خسته نباشید توضیحاتتون واقعا مفید بوده.
  فقط اینکه به جای ژیلت میشود ماشین اصلاح صورت ببریم داخل پادگان؟

  1. سلام. راستش من ندیدم کسی ماشین اصلاح بیاره. توی سربازی هرچقدر وسایل قیمتی رو کمتر با خودتون حمل کنید راحت تر هستید. همچنین، با توجه به روابط صمیمی که با خیلی ها پیدا می کنید، ممکنه این انتظار رو از شما داشته باشن تا از ماشین اصلاح شما استفاده کنن و شما توی رودربایستی گیر کنید و احتمالا دوست نداشته باشید که این وسیله شخصی شما دست خیلی ها بیوفته. البته حمل ژیلت رو هم من برای بعضی موارد ضروری گفتم. در نیروی انتظامی که من بودم، حق نداشتیم صورتمون رو باتیغ یا ژیلت بزنیم.

  1. سلام. آره من برده بودم. البته قیچی نباید نوکش تیز باشه که بتونید به کسی یا خودتون آسیب بزنید. مثلا تیغ رو نمیشه برد چون خیلی راحت می تونید هر چیزی رو بشکافید! اما با قیچی کار خطرناکی نمیشه انجام داد.

 3. سلام واقعا توضیحات مفیدی بود فقط میخواستم بپرسم پادگان باشگاه بدنسازی داره یا کلا میشه رفت بیرون پادگان و باشگاه رفت ممنون میشم جواب بدید❤

  1. سلام. توی دوران آموزشی حداقل جایی که من بودم باشگاه بدن سازی وجود نداشت و کلا اونقدر وقت خالی نداشتی که دنبال این باشی باشگاه بری. همچنین خیلی سخت بهت در دوران آموزشی مرخصی میدن.

 4. سلام مرسی از توضیحات خوبتون.ی سؤال داشتم.میخواستم بدونم اگه یه نفر دوره سربازیش رو تو شهر خودش بگذرونه،بهش اجازه میدن داخل آسایشگاه بمونه یا اجبار میکنن که بره خونه؟
  ببخشید میدونم ربطی به موضوع بحثتون نداره ولی گفتم شاید شما تجربه یا اطلاعی در این مورد داشته باشید.

  1. سلام. توی دوران آموزشی حتی اگه توی شهر خودت هم باشی فقط می تونی اگر آخر هفته بهت مرخصی دادن از آسایشگاه بری. البته من شخصی رو هم می شناختم که دوره آموزشی تهران بود و خونشون هم تهران بود و توی دوران آموزشی هر شب می رفت خونشون. البته این یه استثنا بود. بعد از دوران آموزشی هم، نیروهای مسلح ترجیح میدن که سربازها توی شهر خودشون باشن و بعد از ساعت کاری به خونه خودشون برگردن تا هزینه اونها برای پادگان کمتر بشه. ولی اینکه این قضیه رو اجبار می کنن یا نه نمیدونم. چون وقتی داخل شهر خودت باشی دیگه کسی اصراری نداره داخل اسایشگاه بمونه.

 5. سلام
  ممنون از توضیحاتتون
  میخواستم بدونم نخ سوزن میشه برد؟
  کاره دیگه یهو لباسا پاره پوره میشه 🙂

 6. سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم لباس برای موقع شب ک تو آسایشگاه میخوای بخوابی چیزی میدن یا باید ببریم؟
  دوره آموزشی رو عرض میکنم

  1. سلام. همون دو سه روز اول همه وسیله های لازم از جمله لباس برای آسایشگاه میدن. من که آموزشیم زمستون بود لباس های پنبه ای دادند و همه اجبارا باید تنها از این لباس ها در آسایشگاه استفاده می کردند و اینجوری نیست که هر لباسی که دوست داشته باشی بتونی بپوشی. لباس زیر شامل زیرپوش و شرت هم میدن. بعضی وقتا حتی به اینکه لباس زیر مخصوص رو بپوشی هم گیر میدن. مثلا من یادمه چند بار توی محوطه گفتن لباس ها تون رو دربیارین ببینیم واقعا از لباس زیرهای ما استفاده می کنید یا نه! چون بعضی از بچه ها از زیرپوش های رکابی استفاده می کردند. حتی یه بار توی حموم بودم یه دفعه فرمانده رو دیدم گفت چرا شرتی که ما بهتون دادیم رو استفاده نکردی! یه خاطره در مورد مرخصی ها در سربازی نوشتم. اون رو هم بخون.

  1. سلام. استاد پسوند فامیلم هست و من اصلا استاد نیستم. لباس شخصی که باید ببرید. فرض کنید بهتون مرخصی میدن آخر هفته برید خونه یا شاید چند ساعت بتونید مرخصی بگیرید و برید بیرون. احتمالا علاقه ای ندارید که با لباس نظامی توی خیابون قدم بزنید. چون پوشیدن لباس نظامی مسئولیت شما رو سنگین میکنه و دیگه آزاد نیستید هر جور دلتون می خواد و هر کاری که دوست دارید انجام بدید. توی کتابچه ای که روزهای اول بهتون میدن این مطالب نوشته شده. مثلا نوشته شده با لباس سربازی نمی تونید سینما برید. هر چند که خیلی اغراق شده اما به هر حال اگر بهتون گیر بدن ممکنه براتون دردسر بشه. یا مثلا فرض کنید شاید دوست داشته باشید برید سفره خونه قلیون بکشید و یا حتی اگه سیگار می کشید یه نخ سیگار دود کنید. اگر کسی عزمشو جزم کرده باشه که بخواد بهتون گیر بده، چنین کارهایی می تونه براتون دردسر بشه. چون وقتی لباس نظامی می پوشید قشنگ اسم و فامیلتون و گردانتون روی لباستون هست و خیلی راحت پیداتون میکنند. پس لباس شخصی حتما داشته باشید. تر جیحا کفش هم با خودتون داشته باشید و نه صندل. چون من یادمه وقتی یه بار صندل پوشیدم و می خواستم بیام داخل پادگان بهم گیر دادن چرا صندل داری و کفش نپوشیدی؟

 7. کارت تلفن که ميگين باید چه قد بزاریم داخلش کافیه ??
  آخر هفته هم مرخصی میدن اگه بخوايم??
  میشه گوشی برد و گوشی رو تحویل دژبان داد ??

  1. 1. در مورد کارت تلفن: با توجه به اینکه معلوم نیست آخر هفته ها حتما بهتون میرخصی بدن یا ندن و حساب کتاب هم نداره و اینکه پادگانی که داخلش خدمت می کنید ممکنه به اندازه کافی کارت تلفن برای فروش نداشته نباشه و حتی ممکنه برای یک کارت تلفن مدت زیادی مجبور بشید تو صف بایستید، پیشنهاد می کنم حتما دو سه تا کارت تلفن همراهتون داشته باشید. البته اگر زیاد صحبت میکنید تعداد بیشتری از قبل بخرید.
   2. مرخصی: توی دوران آموزشی برای رفتن به مرخصی خیلی سخت گیری میشه و خود فرمانده تصمیم میگیره که همه با هم مرخصی برید یا نرید. مرخصی شخصی معمولا خیلی خیلی خیلی سخت داده میشه مگر اینکه برای کارهای ضروری مثل بیماری یا خدایی نکرده فوت اقوام و خویشان و به طور کلی عذر و بهانه ها برای گرفتن مرخصی واقعا باید موجه باشه.
   3. در مورد گوشی: آره میتونید گوشی رو ببرید و تحویل دژبانی بدید. اما ترجیحا با خودتون نبرید. تصور کنید با کلی مکافات اخر هفته فرمانده تصمیم میگیره به تعداد زیادی سرباز به صورت گروهی مرخصی بده. بعد از اینکه مرخصی رو گرفتید در هنگام خروج از پادگان خودتون و ساکتون به صورت کامل بازرسی میشه. می تونید تصور کنید 100 تا آدم توی صف نشستن و دژبانی دونه دونه این بازرسی ها رو انجام میده. خیلی وقت ها هم برای اذیت کردنتون این پروسه رو عمدا طولانی می کنن تا حالتون گرفته بشه! خب تا اینجا دیدید که چقدر کلافه شدید تا از پادگان خارج بشید. بعد از خروج از پادگان حالا مجبورید توی یه صف دیگه هم برای تحویل گرفتن گوشی بایستیدید. به خاطر اینکه معطل نشید پیشنهاد می کنم اگر در شهر خودتون آموزشی افتادید یا یه شهر نزدیک بودید گوشی نبرید.

 8. سلام خسته نباشید من 5 روز دیه اعزامم افتاد ارتش پرندک اصلا نمیدونم فضاش چجوری یا چحور ساکی باید ببرم

  1. سلام. به سلامتی انشاالله. همین طور که گفتم یه ساک متوسط که فقط وسایل ضروری که گفتم داخلش بتونه جا بشه با خودتون ببرید. ساک خیلی بزرگ با وسایل اضافه نبرید که دردسر میشه براتون.

 9. سلام.
  خیلی مفید بود، ببخشید یه سوال اگر داروی خاصی همراه داشته باشیم سوال میکنن که برای چه بیمارییه گیر میدن!

  1. سلام. داروهای معمولی رو که اصلا گیر نمیدن. اما اگر داروی خاصی باشه که اسمشو نشنیده باشند میپرسند این دارو رو برای چه بیماری استفاده میکنید. نه دیگه اونقدرها هم گیر نمیدن.

 10. سلام دوستان لطفاً منو راهنمایی کنید من امریه یکی از ارکان هارو گرفتم ظاهراً اموزشی دریکی از پپادگان های ارتش هست من گواهی ۳۰ روزه بسیج رو دارم این گواهی به کارم میاد لطفاً راهنمایی کنید

 11. سلام ، ممنون از اطلاعاتتون

  آیا لباس نظامی و پوتین رو خودشون میدن یا ما باید تهیه کنیم؟

  امکان استفاده از لباس های گرمکن زیر لباس های نظامی وجود داره؟

  1. سلام. خواهش می کنم. لباس نظامی و پوتین خودشون بهتون میدن. زیر لباس های نظامی هم می بایست از لباس های گرمی که خودشون براتون تدارک دیدن استفاده کنید. آموزشی من در فصل زمستان بود و به یاد نمیارم بابت استفاده از لباس هایی که بهم داده بودند سرما خورده باشم.

 12. با سلام و تشکر از اطلاعاتتون

  پیرو سوال دوستمون… پوتین ولباس رو میدن… اگه اندازه نبود؟ چیکار کنیم؟ بعضیا نوشتن میرن مغازه عوض میکنن.مگه نباید در نهایت پوتین و لباس رو دیگه نباید تحویلشون بدیم؟

  اون 6 روزی که اول آموزشی مرخصی میدن واسه چه کاریه دقیقا؟

  1. سلام. آره پوتین و لباس رو میدن. وسایل استحقاقی از جمله پوتین و لباس رو به صورت رندم و شانسی بهتون میدن. بعدش دیگه می تونید با بقیه سرباز ها عوض کنید. مثلا پوتین من سایز 43 بود و توی آسایشگاه داد میزدم می گفتم کسی هست پوتین 43 بخواد و بهم پوتین 41 بده؟ اینقدر جا به جا می کردیم تا سایز مورد نظرمون رو گیر بیاریم. برای لباس ها همین طور بود. بعضی وقت ها شرایطی پیش میومد که دیگه به هیچ شکلی امکان نداشت پوتین و لباس سایز خودت رو گیر بیاری، اون موقع با فرمانده صحبت می کردی و بهت یه مرخصی ساعتی میداد و می رفتی یه مغازه که وسایل سربازی می فروشن. پوتین و لباسی که سایزت نبوده رو بهشون میدی و به جاش سایز مورد نظر خودت رو ازشون می گیری. البته فروشنده یه مبلغی هم بابت این تعویض ازت می گیره.
   البته من یکی از دوستام که آموزشی تهران بود بهم گفت وقتی وسایل استحقاقی رو میخواستن بهشون تحویل بدن ازشون می پرسیده که پوتین چه سایزی بدم بهتون؟ لباستون سایزش چند هست؟ ولی اکثر افرادی که باهاشون صحبت می کردم بهم گفته بودند که به صورت اتفاقی و شانسی این استحقاقی ها رو توزیع می کنند.
   در مورد سوال آخرتون. این که حتما بهتون اون اولش مرخصی بدن قانون قطعی و لازم الاجرا نیست. ممکنه بعد ازچند روز فرمانده یه مرخصی کوتاه بده به سربازها تا هم نفسی تازه کنند و هم لباس ها و پوتین هایی که سایزشون نبوده رو ببرند درست کنند و با آمادگی و تجهیزات کامل به پادگان بیان. خیلی وقت ها هم من شنیدم که کل مدت دوران آموزشی فرمانده هیچ نوع مرخصی نمیده!

 13. سلام.
  وقت بخیر.
  من بیاد 97/10/19 باید اموزشی . اموزشیم هم سپاه هس پذیرش گرفتم.
  ولی هنوز معلوم نیس کدوم پادگان هنوز کد نخورده
  میخواستم ببینم اموشی چه جوری هس تو این ماه زمستان و چه کار میکنن با ادم توبیابان هم میبرن یانه؟
  و کارت تلفن کجا بیگرم توی شهرمون هیج جا نبود. تهران هم گشتم پیدا نکردم.
  ممنون.

  1. سلام. به سلامتی. آموزشی توی زمستون و ماه های دیگه هیچ فرقی نداره و حتما چند روز شما رو توی بیابون میبرن. فرقی هم نداره هوا سرد باشه یا گرم باشه.
   در مورد کارت تلفن. راستش من هم سال 94 که سرباز بودم یکم سخت پیدا می کردم اما بگردید پیدا میشه. می تونید از دکه های روزنامه فروشی تهیه کنید و اگر جایی رو پیدا کردید حتما به تعداد کافی بخرید که بابت پیدا کردن دوبارش اذیت نشید.

دیدگاهتان را بنویسید