لیست کامل وسایل مورد نیاز برای دوره آموزشی سربازی و یگان

وسایل لوازم مدارک مورد نیاز لازم و ضروری برای شروع آموزشی یا اعزام به خدمت و یگان

یکی از بزرگترین استرس ها قبل از شروع دوره سربازی برای من این بود که هیچ درکی از محیط و فضای اونجا نداشتم و اصلا نمیدونستم چه اتفاقاتی ممکنه برام بیوفته و برای همین از دوستانی که این دوره رو گذرونده بودن سوال می کردم.

یکی از سوال های خیلی مهم این بود که چه وسایل و لوازم شخصی و مدارکی لازم هست تا برای شروع دوره آموزشی و اعزام به خدمت و یا شروع یگان با خودم ببرم؟

خب به خاطر همین تصمیم گرفتم یک لیست جامع از وسایل و لوازمی که به نظر من خیلی مهمه بنویسم تا افرادی که میخوان این دوره رو شروع کنند استرس کمتری داشته باشن.

من اینقدر وسایل مختلف توی ذهنم بود که اگر قرار بود همه رو با خودم ببرم یک چمدون بزرگ هم به سختی می تونست همه رو داخلش جا بده اما باید توجه داشته باشیم که فضایی که در اختیار شما قرار میگیره خیلی محدوده. خب حالا چی با خودمون ببریم؟

قبل از اینکه شروع کنم اینو بگم که بهتره روز قبل از آموزشی مثل یک بچه خوب برید و موهاتون رو با شماره صفر بزنید. دیگه باید قبول کنید که میخواید برید سربازی و هرچقدر هم که این دوره رو پیچونده باشین، این شتر بالاخره در خونه شما هم خوابیده.

من وقتی روز اول وارد پادگان شدم سربازهایی رو میدیدم که با گیسوانی بلند هنوز باور نداشتن که باید موهاشون رو از ته بتراشن و دنبال معجزه بودن. اما متاسفانه مجبور میشدن که همون روز اول برن آرایشگاه پادگان و با ماشین اصلاحی که هر روز موی هزار تا آدم حسابی و ناحسابی رو می تراشیده و اصلا وضعیت بهداشت خوبی هم نداره، موهاشونو بزنن.

خب پس سعی کنید تا جای ممکن از آرایشگاه پادگان استفاده نکنید و هر وقت مرخصی میگیرین موهاتون رو کوتاه کنید.

خوراکی ها:

من چون خیلی شکمو هستم طاقت هر چیزی رو داشتم جز گرسنگی، پس سعی کردم تمهیدات لازم در این زمینه رو حسابی فراهم کنم. البته این رو باید بدونید که داخل پادگان بوفه هست اما این برای من کافی نبود.

چند روز قبل از اعزام پلاستیک های کوچیکی در اندازه یک جیب پیراهن تهیه کردم و داخل هر کدوم از پلاستیک ها رو به اندازه کافی از گردو و خرما و کشمش و پسته و بادوم پر کردم. خوبی این روش این بود که من هر روز سریع از داخل کمدم یکی دو تا از این پلاستیک ها رو تو جیبم میذاشتم و در طول روز هر وقت احساس گرسنگی یا ضعف می کردم سریع یکیشو باز می کردم و شروع می کردم به خوردن.

عسل: اگر تاریخ اعزامتون به خصوص در زمان های سرد سال باشه شما حتما با معضل سرماخوردگی و سرفه های مداوم و خشکی گلو رو به رو خواهید شد. با توجه به اینکه در آسایشگاه حداقل صد نفر در کنار هم هستند، ویروس ها به راحتی هر چه تمام تر به همدیگه منتقل خواهند شد که باعث میشه درمان بیماری هم سخت تر بشه. من خودم تا یک ماه اول همیشه گلودرد داشتم.

اما برای مقابله با این مریضی و خشکی گلو، یه دونه سس موشکی خریدم و سس های داخلشو خالی کردم و اون رو با عسل پر کردم. حالا هر روز صبح که میخواستم برم برای صبحونه، کمی عسل داخل لیوانم می ریختم که وقتی با آب جوش یا چایی مخلوط میشد کمک می کرد تا معضل گلودرد و خشکی گلو برای من به طرز چشمگیری بهبود پیدا کنه.

نبات: گاهی پیش میاد که به دلایل مختلف از جمله غذاهایی که بهتون میدن دچار دل درد بشید. برای رفتن به دکتر هم نیاز دارید تا فرمانده رو پیدا کنید و ازش امضا بگیرید تا بهتون اجازه داده بشه که به بهداری پادگان مراجعه کنید. اما بهتره برای بیماری ها و دردهای مرسوم و رایج از قبل فکری کرده باشید.

خیلی وقت ها با خوردن چای نبات می تونید دل درد رو تسکین بدید. پس بهتره کمی نبات هم در اختیار داشته باشید.

قرص جوشان: به خاطر اینکه غذاهای سربازی نمیتونه نیازهای بدن شما را تامین کنه و میوه هم در این دوران بسیار بسیار کم و به ندرت در اختیار شما قرار خواهد گرفت، ممکنه با ضعف بدنی رو به رو بشید که علاوه بر اینکه احتمال ابتلای شما به انواع بیماری ها را میسر می کنه، می تونه روند عادی فعالیت های روزمره شما رو هم در طول روز و شب تحت تاثیر قرار بده. با توج به این مساله، استفاده از قرص های جوشان و تقویتی حتما می تونه به شما کمک کنه. پس اون را فراموش نکنید.

دفتر و ورق آچار: اگر فکر می کنید بعد از اتمام دوره تحصیل دیگه مجبور نیستید سر هیچ کلاسی حاضر باشید، سخت در اشتباه هستید چراکه در دوران آموزشی کلی کلاس غیرمفید و گاها مفید براتون تشکیل میشه و شما باید در همه کلاس ها بالاجبارحاضر باشید و از مطالبی که گفته میشه یادداشت برداری کنید چون از همون مطالب امتحان هم گرفته میشه. واقعا بیخود نبوده که قبلا به این دوره میگفتن اجباری.

خودکار و ورقه آچار هم همیشه همراهتون باشه. بیشترین کاربرد ورق آچار برای من وقتی بود که مجبور میشدم درخواست مرخصی رو داخلش یادداشت کنم. علاوه بر این ها، یک دفترچه کوچک یادداشت در اندازه جیب های بالایی لباس نظامی هم با خودتون داشته باشید.

بیشترین استفاده این دفترچه در دوره خدمت آموزشی مربوط میشد به ارشد هر گروهان. ارشد های هر گروهان که قدبلندترین افراد جلوی صف بودند مجبور بودند تا قبل و بعد از نمازهای یومیه اجباری تمامی حضور و غیاب ها رو داخل این دفترچه ها بنویسن که در پایان هفته این دفترچه ها تحویل فرمانده می شد تا در صورت نیاز تنبیه هایی رو برای بچه های غایب در نظر بگیره.

اگر هم خیلی رمانتیک هستید و دلتون میخواد خاطرات رو ثبت کنید یه دفتر خاطرات هم میتونید با خودتون ببرید. روزهای آخر آموزشی همه بچه ها با خودشون یه دفتر میاوردن تا بقیه براشون یادگاری و شماره تلفن هاشون رو بنویسن.

وسایل بهداشتی و شخصی:

خمیر دندان و مسواک و شامپو: البته بعد از چند روز همه این ها رو  بهتون میدن.

ژیلت: اگر میخواید که لغو مرخصی نشید و در عین حال مسائل بهداشتی رو هم رعایت کنید مجبور هستید تا برای یکسری نظافت ها حتما ژیلت با خودتون همراه داشته باشید.

این رو هم بدونید که ورود تیغ هم به داخل پادگان ممنوع هست.

داروها:

قرص های مرسوم مثل سرماخوردگی، تهوع، استامینوفون، آنتی هیستامین و کپسول های چرک خشک کن رو حتما همراهتون داشته باشید.

اگر قرص یا داروی خاصی رو دائما استفاده میکنید حتما به اندازه کافی و حتی کمی بیشتر از نیاز با خودتان همراه داشته باشید.

در دوره آموزشی حتی اگر رو به مُوت هم باشید به علت دروغ های فراوان سربازان هیچ کسی به حرف های شما و نیازهای دارویی شما توجهی نمی کند.

وسایل ضد سرقت:

حتما دو تا قفل کوچک و یک زنجیر با خودتون ببرید. کمدی که به شما می دهند، البته اگر کمدی باشد که بدهند، فاقد هر گونه قفلی می باشد و بعضا درهای آن هم خراب است که لازم است زنجیر هم داشته باشید. قفل دیگر هم برای بستن درب ساک شخصی شماست.

در صورتی که از وسایل شخصی خودتان در سربازی مراقبت نکنید، دستبرد زدن به وسایل شخصی شما و سرقت آنچه دارید حتمی است.

این توصیه را لطفا جدی بگیرید و اگر وسیله باارزش و مهمی مثل ساعت یا انگشتر گران قمیت دارید اصلا با خودتان به سربازی نبرید.

وسایل متفرقه:

کِش: حدود نیم متر کش با خودتون ببرید برای گِتر کردن. گتر به عملی گفته میشه که یک سرباز، پاچه شلوار نظامیش رو از داخل کشی که دو انگشت بالای پوتین و به دور ساق پا پیچیده شده، عبور میده تا شلواری که پوشیده ظاهر شکیلی داشته باشه.

پلاستیک فریزر: بعد از صرف وعده های غذایی شما می بایست ظرف های خودتون رو بشورید اما به خاطر کمبود فضا برای شتسشو و شلوغی بیش از اندازه چنین مکان هایی، مجبور هستید مدت طولانی رو در صف باشید، البته اگر چنین قسمتی در پادگان وجود داشته باشه. در غیر این صورت شما مجبور هستید در سرویس های بهداشتی این کار رو انجام بدید.

اما برای اینکه مجبور نباشید وقت زیادی رو به این شکل هدر کنید، میتونید با خودتون پلاستیک فریزر ببرید و روی بشقابتون بکشید و غذا رو هم روی پلاستیک بریزید و بعد از اینکه غذاتون رو میل کردید خیلی راحت پلاستیک رو از روی ظرف بردارید و همیشه ظرف تمیزی داشته باشید. هرچند که این روش هم اصلا بهداشتی نیست.

قاشق، چنگال و ظرف: معمولا عُرف هست که در پادگان ظرف هایی به سربازان داده میشه که اصطلاحا بهش گفته میشه یَقلَوی! اما یه چند روزی طول میکشه تا این ظرف ها براتون فراهم بشه البته اگر در پادگان موجود باشه. پس بهتره از قبل تدارک دیده باشید.

کارت تلفن: چندتایی کارت تلفن داشته باشید. ممکنه مدت زمان مرخصی شما طولانی بشه و نتونید دوباره فرصت این رو داشته باشید که کارت تلفن تهیه کنید. البته معمولا داخل خود پادگان هم هست اما به خاطر تعداد زیاد سربازها معمولا خیلی سریع تموم میشه.

همچنین یکسری وسایل پرکاربرد مثل دستمال کاغذی، نخ و سوزن و قیچی، ناخونگیر، چسب زخم و مدارکتون از جمله کارت ملی، برگ اعزام و برگ معرفی نامه به مکان آموزشی رو هم با خودتون همراه داشته باشید.

اگر این لیست بهتون کمک کرده یا فکر می کنید وسیله ای هست که می تونه داخل این لیست اضافه بشه، خوشحال میشم نظرتون رو برام بنویسید.

شاید دوست داشته باشید بخوانید:
خاطرات سربازی من

6 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

 1. همسر من هم كمتر از ي هفته ديگه اعزام ميشه و من خيلي ناراحتم و كاملا استرسي،مرسي از توضيحاتتون حداقل اينطوري فهميدم كه چيا بايد براش بذارم،و ي سوال ديگه كاش ميگفتيد چه لباس هايي لازمش ميشه،و اينكه بايد چمدون داشته باشه يا نه؟پتو و ملحفه و بالش چطور آيا خودشون ميدن يا بايد خودم براش بذارم 😔

  1. سلام. چند روز اول سربازی خودشون لباس میدن. زیرپوش. شرت. شلوار و لباس پنبه ای. در دوره سربازی همه باید یه جور لباس بپوشن. پس نمی تونید مثلا یه ژاکت گرم براش بذارید که داخل آسایشگاه بپوشه و احتمالا بهش گیر میدن.
   در مورد چمدون. نه اصلا. یک ساک کوچیک که این وسایلی رو که گفتم داخلش جا بشه، براش بذارید. واقعا در دوره آموزشی کمبود فضا هست و حتما باید وسایلشون رو داخل کمد ها بذارن (البته اگر وجود داشته باشه) و این کمدها اونقدر بزرگ نیست که بشه یه چمدون داخلش قرار بدید. بیشتر از چیزایی که گفتم همراهش نباشه چون دردسر میشه.
   پتو، ملحفه خودشون دو تا میدن و بالشت هم یه دونه. نگران نباشید.

 2. سلام و خسته نباشید توضیحاتتون واقعا مفید بوده.
  فقط اینکه به جای ژیلت میشود ماشین اصلاح صورت ببریم داخل پادگان؟

  1. سلام. راستش من ندیدم کسی ماشین اصلاح بیاره. توی سربازی هرچقدر وسایل قیمتی رو کمتر با خودتون حمل کنید راحت تر هستید. همچنین، با توجه به روابط صمیمی که با خیلی ها پیدا می کنید، ممکنه این انتظار رو از شما داشته باشن تا از ماشین اصلاح شما استفاده کنن و شما توی رودربایستی گیر کنید و احتمالا دوست نداشته باشید که این وسیله شخصی شما دست خیلی ها بیوفته. البته حمل ژیلت رو هم من برای بعضی موارد ضروری گفتم. در نیروی انتظامی که من بودم، حق نداشتیم صورتمون رو باتیغ یا ژیلت بزنیم.

دیدگاهتان را بنویسید